עיצוב גינת גג

יסודות בעיצוב הגינה ? 


איך לעצב גינת גג

אם אתם גרים בבניין גבוה או בבניין דירות, אתם עשויים פשוט להיות גבוהים מדי מכדי שתהייה ליד גינה. אלא אם אתם גרים בקומת פנטהאוז או שאולי יש לכם גג משלכם שעדיין לא השתמשתם בו? גגות ומרפסות בקומות העליונות מספקים הזדמנויות מצוינות ליצירת גינה, וניתן להפוך אותם לאטרקטיביים ומרגיעים כמו עמיתיהם בקומת הקרקע. עקבו אחר העצות המעשיות בהמשך, החל משיקולים מבניים ועד תוכניות שתילה ותאורה, וגלו איך להקים גינת גג מעוצבת מאפס.

איך מתחילים?

השיקולים הראשונים אותם תרצו לקחת בחשבון הם שיקולים מבניים הנוגעים באיטום הגג ובמשקלים שניתן להציב. בטיחות היא כמובן עליונה, לכן לפני הקמת גינת גג חשוב לבחון את מצב האיטום של הגג על מנת למנוע נזילות. רוב מרפסות הגג מכוסות בשכבות איטום עמידות למים, בעוד שאחרות בעלות שכבה חסינה לאש, לכן היזהרו שלא לנקב אותן.

הצבת משקלים על הגג הוא שיקול חשוב נוסף והוא נעשה בעזרת קונסטרוקטור. אדניות, פלוס צמחים, פלוס קומפוסט, פלוס מים, פלוס ריצוף, פלוס אנשים יכולים להיות כבדים במיוחד, ולכן חיוני לקבל ייעוץ. הימנעו מלתלות אדניות ואביזרים מקצה הגג או להניח משקלים כבדים מדי במרכז הגג או על מדפי קיר ייעודיים. כדי להיות בטוחים, מומלץ להתייעץ עם מהנדס מבנים או איש מקצוע המומחה בתחום עיצוב גינות גג, שיחשב מה אתם יכולים אבל יותר חשוב מה אתה לא יכולים לעשות בגינת הגג שלכם. 

 
 

גינת גג יתרונות וחסרונות

לגינת גג יש יתרונות בריאותיים ועיצוביים רבים. צמחים הם מאין פילטר, הם מפיקים חמצן ומטהרים את האוויר שאנו נושמים. כמו כן, ניתן להשתמש בצמחים שונים לאכילה, תבלין או מרפא. מבחינה עיצובית, הצמחים מוסיפים המון חן ויופי לחלל וצובעים אותו בשלל מגוון של צורות וצבעים.
לצד היתרונות הרבים שיש בהקמת גינת גג יש גם מספר חסרונות או אתגרים שצריך לקחת בחשבון. הדבר העיקרי הוא בעצם הטיפול בגינה – צמחים שלא יושקו או לא יקבלו את התנאים להם הם זקוקים – פשוט ינבלו. כמו כן, הקמת גינת גג היא השקעה כספית אותה יש לקחת בחשבון, למרות שעל כך בעצם ניתן להסתכל כעל השקעה מגניבה ולא כעל חיסרון.

האם קיימות תקנות בנייה לגינות גג?
בחרו צמחייה לגג ותאורה מתאימה

רוב הדירות כפופות לתקנות בנייה שיש להקפיד עליהן. גינות גג חדשות נתפסות לעתים קרובות כקומה נוספת, ואם אתם גרים באזור המיועד לשימור או בבניין רשום, יהיה עליכם לבדוק את התוכניות מול הרשות המקומית. גם אם מרפסת הגג כבר מורשית לשימוש, מבנים רבים זקוקים לאישור מחברת ניהול הנכסים או מהרשות המקומית. מרפסות נמצאות גם תחת פיקוח קפדני – כמה מועצות אפילו לא יאפשרו לצבוע את המעקים בצבע אחר. בדקו את מסמכי הזכויות או הסכם השכירות שלכם להבהרה.

 

 

הגעתם לשלב הבחירה בצמחים? תזכרו שצמחים יצטרכו לעמוד ברוחות, יובש, כמו גם שמש חזקה או צל עמוק, בהתאם לאזור המגורים. צמחים ירוקים למשל, מתאימים לפריחה כל השנה ולרובם יש עלים עבים ומבריקים, המונעים מהם להתייבש במהירות. במרפסות גג פתוחות הצמחים חייבים להיות מסוגלים להתמודד עם אור השמש הקופחת של ארצנו, לכן בחרו בצמחים כמו טימין, לימון, מרווה, לבנדר, לילך וכיוצב'. בשלב זה תוכלו להיעזר בגוגל ולמצוא מידע על סוגי הצמחים השונים ועונות הצמיחה של כל אחד מהם או להיוועץ באיש מקצוע.

תאורה חיצונית יכולה להיות תוספת יעילה מאוד לתוכנית עיצוב גינות על הגג. תכננו את התאורה תוך התחשבות בפרטי המיקום של הגג. הימנעו מעיצובים קלים ודקיקים, העלולים להיקרע על ידי רוחות עזות. במקום זאת, תשקלו לתלות פנסי קיר מובנים והתקינו אותם בפינה מוגנת מעל אזור הישיבה או הצמידו אותם לקיר. 

 
גנן לי
עלות הקמת גינת גג

 כמה עולה להקים גינת גג ?

 

מחיר הקמת גינת גג תלוי בגורמים רבים והוא יכול להיות גבוה או נמוך. הדבר החשוב ביותר הוא להבין את התקציב העומד ברשותכם לפני שמתחילים. העלויות יכולות להשתנות בהתאם לצמחים ולריהוט שתבחרו לרכוש וגם בהתאם לעבודות ההכנה הנדרשות לפני הקמת הגינה – בנייה ושיפוץ ייעודים ותשלום לאנשי מקצוע. כיום, יש מעצבי גינות רבים בתחום וניתן לקבל מספר הצעות מחיר עבור הקמת הגינה החלומית שלכם.

להצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה

Open chat
גנן לי - איך אפשר לעזור
גנן לי - איך אפשר לעזור?